II Edycja 6 września 2014 r.


Organizatorem Konkursu Pracy Tropowców w Zamostkach był Zarząd Okręgowy PZŁ w Warszawie, a gospodarzem Leśnictwo Czarna Struga. Przygotowania i przebieg imprezy, pod czujnym, a zarazem życzliwym okiem leśniczego Jerzego Dyło (myśliwego i doświadczonego hodowcy gończych i ogarów), wypadły wzorowo. Wsparcia finansowego udzieliło Nadleśnictwo Drewnica, a w organizacji pomagała grupa miłośników psów ras polskich skupiona wokół Sekcji Gończego i Ogara Polskiego przy Warszawskim Oddziale ZKwP.
Konkurs przeprowadzono z zachowaniem tradycji i zwyczajów łowieckich. Zadbano także o odpowiednią oprawę muzyczną uroczystości. Sygnały łowieckie towarzyszyły nie tylko rozpoczęciu i zakończeniu konkursu, lecz także zmaganiom psów w pracy na ścieżkach tropowych. Wieściły po lesie sukcesy kolejnych zawodników odnajdujących „strzelonego” dzika.
Imprezie towarzyszyła wystawa prezentująca postać i dorobek kynologiczny patrona konkursu płk. Józefa Pawłusiewicza, oficera Wojska Polskiego i pierwszego Komendanta Zakładu Tresury Psów Służbowych KBW w Sułkowicach. Był on wiernym rodzinnej tradycji hodowcą gończych polskich (wcześniej nazywanych ogarami, ale to zupełnie inna historia) i miłośnikiem polowania z nimi. Na rozstawionych sztalugach wyeksponowano okazałe reprodukcje przekazanych przez rodzinę zdjęć Pułkownika z jego „ogarami” oraz rodowody z lat pięćdziesiątych XX w. – jedne z pierwszych dokumentów wystawionych dla psów tej rasy.
Zbiórkę uczestników konkursu wyznaczono w Miejscu Edukacji Przyrodniczej Jaworówka w podwarszawskich Markach. Tuż obok przeprowadzono konkurencję „odłożenie”. Wszystkie psy: osiem gończych polskich, sześć ogarów i coogar (międzyrasowa krzyżówka amerykańskiego coonhounda z ogarem polskim) przeszły tę próbę pozytywnie, choć niektórym trudno przychodziło opanowanie emocji.
Konkursowe ścieżki tropowe ułożone były w dość trudnym pagórkowatym terenie w lesie mieszanym z bardzo bogatym, wysokim podszytem. Nieoczekiwane kłopoty sprawili wyjątkowo liczni grzybiarze i spacerowicze, których ściągnęła do lasu wspaniała pogoda i mnogość tych owoców lasu. Ich obecność (a raczej zachowanie) często dekoncentrowała pracujące na tropie psy.
Po podsumowaniu punktów uroczyście ogłoszono listę zwycięzców, wręczając ich przewodnikom dyplomy. Pierwszą lokatę, przy maksymalnej możliwej do uzyskania liczbie punktów, dyplom I stopnia oraz Wniosek na Czempiona Pracy (CPC) uzyskał gończy polski GROT z Huculskiej Łąki, pies w rękach Wojtka Gołębia, niezwiązanego z łowiectwem., Na piętnaście startujących w konkursie psów dziewięć z sukcesem ukończyło zmagania, otrzymując dyplom będący świadectwem sprawdzenia użytkowości. Sześć pozostałych miało gorszy dzień i nie uzyskało wyników kwalifikujących do uzyskania dyplomu. Organizatorzy i sympatycy imprezy zadbali jednak, aby nikt z uczestników nie odjechał z pustymi rękami. Dzięki hojności sponsorów nie brakowało nagród w postaci: smycz, obroży, latarek, psich medykamentów czy pamiątkowych odznak okolicznościowych.
Warto zwrócić uwagę, że przewodnikami psów startujących w konkursie w większości były osoby, które nie są myśliwymi, a ich zainteresowanie lasem i łowiectwem zrodziło się z posiadania psa polskiej rasy myśliwskiej – ogara lub gończego. Wśród startujących byli także tacy menerzy, którzy zostali myśliwymi za sprawą łowieckich talentów swojego psa. Jak pokazały rezultaty konkursu, niemyśliwi doskonale sprawdzają się w roli przewodników psów.
Uczestnicy konkursu oraz goście zostali po staropolsku ugoszczeni – na stole pojawił się gorący bigos, wędliny najlepszego sortu, staropolski smalczyk z pieczywem na zakwasie oraz wszelkiego rodzaju domowe wypieki. Przy ognisku trwały dyskusje, wymiana wrażeń i doświadczeń, snuto plany udziału w kolejnych imprezach.

~Anna Wardziak

#Nazwa psaRasaPunktyDyplomUwagi
1GROT z Huculskiej Łąkigp100CPC
2ECHO Olfactusop92-
3ELEGANT Poszły w Lasop86-
4KNIEJA z Elklandugp80III°-
5SZULER z Willi pod Sosnamigp73III°-
6BAJKA Gradzicza Sforagp72III°-
7LEŚNY z Jaśminowej Ulicyop70III°-
8LENTO z Książęcych Borówgp64III°-
9ŁOZA z Jaśminowej Ulicyop64III°-
10OPOKA Olfactusop56--
11HONEY z Krainy Łowówgp56--
12DUNIA Leszczynowy Gajgp20--
13UGRYŹ Na Tropieop12--
14SOOKIE z Willi pod Sosnamigp12--
15FURIA Psia Awangardacoogar9--

Nagroda Najlepszego Przewodnika Konkursu

Klaudia Krupicz (gp Lento Z Książęcych Borów)

Goście honorowi

Beata CyganSławomir DynekBogusław Piątek
Sławomir PiechurskiWłodzimierz ŁucykJoanna Jarymowicz
Piotr SerafinPaweł ToczkoMariusz Jarymowicz
Artur DawidziukWojciech GołębiowskiBarbara Trusiewicz
Waldemar WalczakTadeusz WardakowskiZbigniew Skatulski
Andrzej KraszewskiDorota Jarymowicz
Piotr Hubert ŚwidaWojciech Kwiatkowski
JuryImię i Nazwisko
Sędzia GłównyPiotr Zając
Sędzia GłównyJoanna Bykowska
Sędzia GłównyTadeusz Wójcik
Sędzia GłównyZbigniew Skrzek
Sędzia GłównyStanisław Abłamowicz
AsystentMałgorzata Nagalska
AsystentMarcin Kucharski

Regulamin obowiązujący w edycji